google36cea2328cc0dd2a.html

Sztuka i szkło – czym jest światło?

Sztuka i szkło – czym jest światło?

Przedstawiamy Państwu prace artysty, Tomasza Łączyńskiego, który ze szkła wykonuje różnorodne prace, począwszy od niewielkich, szklanych rzeźb, naczyń, poprzez witraże, mozaiki, reliefy ścienne a skończywszy na wielkich szklanych konstrukcjach którymi można podzielić każdą przestrzeń.

Prace robią niesamowite wrażenie i wspaniale komponują się zarówno w ogrodach – tworząc niesamowite współczesne „lapidaria“ lub we wnętrzach mieszkalnych. Otoczeni tym magicznym światem szkła czujemy, że stoi za tym nie tylko ogromna wiedza, ale wybitny talent i pasja artysty.

 “Światło. Czym jest? A może – kim jest? Czasami myślę, światło jest bytem, z którym na razie nie możemy znaleźć kontaktu, nie znamy sposobu na porozumienie. Jest samodzielnym bytem stworzonym w pierwszym dniu stwarzania. Bytem wydzielonym z ciemności, z początkowego chaosu… Szkło w świetle – lśni i błyszczy światłem odbitym. Jest przeźroczyste, przezierne, przeświecające, gdy światło przez nie przenika. To zdumiewająca cecha szkła – przejrzystość. Dzieło nie tylko jest widoczne w świetle, ale również światło przenika przez dzieło. Światło uczestniczy w „istnieniu” szklanego dzieła sztuki.” – Tak o swojej pasji, a zarazem pracy, mówi wybitny artysta naszych czasów Tomasz Łączyński.

Kim jest?

 

Tomasz Łączyński artysta i poeta urodzony w 1952 r. Studia: wydział architektury krajobrazu SGGW Warszawa, Wydział Liturgiczny, sekcja sztuki sakralnej PAT Kraków. W 1982 przyjęty do ZPAP, w 1984 przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Uprawiane dyscypliny:

od 1973 Tkanina artystyczna

od 1978 Witraż sakralny

od 1988 Projektowanie wnętrz

od 1991 Mozaika

od 1994 Szkło artystyczne w przestrzeni architektonicznej i ogrodowej

Prowadzi galerię autorską i pracownię plastyczną szkła sygnowanego SZTUKA – SZKŁO.

Zapytany kim jest w jednym z wywiadów mówi: “Nie jest oczywiste czym zajmuje się szklarz artysta? Jak połączyć rozmyślania o szkle artystycznym z pojęciami i określeniami już wymienionymi – przejrzyste, przeźroczyste, przezierne, prześwitujące, przeświecające, lśniące, błyszczące, jak odnieść te pojęcia do natury światła, które uczestniczy w istnieniu dzieła znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym rodzaju sztuki? Jak te niejednoznaczne określenia odnieść do historii, do czasów, kiedy szkło było materiałem użytkowym jedynie, a pojęcie szkło artystyczne oznaczało rżnięte „kryształowe” kieliszki?

„Jestem szklarzem zatem topię szkło, nadaję mu formę i kolor. Szlifuję i poleruję. Stosuję jakieś samodzielnie wypracowane techniki. Robię? Wytwarzam? Tworzę? A może trzeba powiedzieć tak – produktem mojej twórczości jest przedmiot ze szkła, który można postawić jak rzeźbę lub powiesić jak obraz, mieć w domu. Można się temu szklanemu przedmiotowi ustawionemu w przestrzeni przyglądać i zauważać coraz to inne efekty i nastroje, w zależności od natężenia i sposobu padania światła na ów przedmiot.

Szkła artystyczne mają nastrój, mogą być smutne lub wesołe, tak jak obrazy czy rzeźby. Mogą być malarskie, na swój świetlisty sposób. Szkła mogą istnieć w przestrzeni trójwymiarowej i być rzeźbami współistniejącymi ze światłem otoczenia.

Ze szkłem, jest jeszcze ten dziwny problem, że nie do końca wiadomo czy szkło jest ciałem stałym czy cieczą. Różnie się o tym sądzi i mówi.“

Artysta ma naprawdę niesamowitą wyobraźnię… Jego prace są znane w całej europie, wystawiał się w większości państw europejskich.

portale artysty: www.sztuka-szklo.pl, www.kroplaswiatla.pl

Share This

Polub to

Udostępnij swoim znajomym!