google36cea2328cc0dd2a.html

Historia Szkła

Historia Szkła

Szkło – produkt który towarzyszy nam codziennie. Widzimy go w oknach, we wnętrzach, budujemy z niego imponujące budowle… i trudno byłoby się bez niego dzisiaj obejść. Ale właściwie od jak dawna znamy szkło? Kiedy zostało wynalezione? Tego dokładnie nie wiadomo. Przypuszczalnie po raz pierwszy pojawiło się ono około 3000 roku p.n.e. w jednej z wcześniejszych cywilizacji Mezopotamii (dzisiejszy Irak) albo Egiptu.

Szkło jest stopem trzech podstawowych składników: piasku, wapienia i sody. I chociaż dzisiaj kojarzy nam się ono z substancją czystą,  w czasach starożytnych nie było wcale przeźroczyste. Zanieczyszczenia składników powodowały niejednokrotnie jego ciekawe zabarwienie. Starożytni Egipcjanie byli mistrzami w wytwarzaniu szkła artystycznego. Produkowali małe buteleczki i ornamenty, często barwiąc na różne kolory kolejne warstwy. Do dzisiaj zachowały się butelki z czasów egipskiej Osiemnastej Dynastii (1570-1320 p.n.e.).

Zrzut ekranu 2014-12-08 o 01.25.13
  • https://www.facebook.com/MyczkowskiGlass
  • https://plus.google.com/u/0/118121728822353595719/posts
  • https://twitter.com/myczkowskicompl

 

Wydmuchiwanie szkła lub wyciąganie gorącej masy w celu uzyskania wydrążonego naczynia to osiągnięcie następnych wieków. Pierwsi wydmuchiwacze szkła pracowali prawdopodobnie w Syrii w I. stuleciu przed Chrystusem.

Zrzut ekranu 2014-12-08 o 01.28.00
  • https://www.facebook.com/MyczkowskiGlass
  • https://plus.google.com/u/0/118121728822353595719/posts
  • https://twitter.com/myczkowskicompl

Technika wytwarzania cienkich, płaskich szyb okiennych została udoskonalona w XIV wieku we francuskiej Normandii. Pojedyncze szyby okienne, zwane gomółkami szklanymi, rzemieślnicy wytwarzali poprzez wydmuchiwanie.

Stopione szkło przeznaczone na jedną szybkę wydmuchiwało się w dużą bańkę za pomocą piszczeli szklarskiej. Następnie bańkę się spłaszczało i przyczepiało do końcówki żelaznego pręta o nazwie przylepiak, który robotnik obracał najszybciej, jak potrafił. Spłaszczona bańka szkła rozkładała się jak wachlarz i tworzyła koło o średnicy od 1 do 2 m. Z okrągłych, płaskich tafli szkła, odpowiednio przyciętych, wyrabiano małe okienka, przeznaczone głównie dla kościołów. „Wole oko” w środku koła było najmniej przezroczyste, ale wykorzystywano i te fragmenty, ponieważ szyby były bardzo kosztowne. Wytrawny szklarz był w stanie wykonać tą metodą ok. tuzina szyb dziennie i dlatego w średniowieczu szklane okna były drogim luksusem.

 

W czasach nowożytnych rozkwit produkcji szkła wiązał się z założeniem hut szkła we Włoszech na wyspie Murano obejmującej pięć wysp w Lagunie Weneckiej. Rozpoczęto tam produkcję luster.

W Polsce pierwsze wyroby ze szkła odnotowano na przełomie X i XI wieku.

W XX wieku przemysł szklarski zaczął się szybko rozwijać na całym świecie. Wtedy też skonstruowano pierwszą maszynę do automatycznej produkcji opakowań szklanych.

W dzisiejszych czasach do krajów o bardzo wysoko rozwiniętym przemyśle szklarskim należą: USA, Japonia, Rosja, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. W Polsce wyroby szklarskie produkowane są głównie w hutach w Krośnie, Ząbkowicach Śląskich, Wałbrzychu i Szklarskiej Porębie, obecnie także w Sandomierzu, Częstochowie i Dąbrowie Górniczej.

Share This

Polub to

Udostępnij swoim znajomym!